Author Topic: Jakakolwiek szansa na odzyskanie obywatelstwa?  (Read 29325 times)

Hanna

• Newbie
  • *
    • View Profile
Jakakolwiek szansa na odzyskanie obywatelstwa?
« on: February 05, 2011, 09:10:21 PM »
Szanowne Państwo,
krótko przedstawię moją sytuację: Z powodów rodzinnych moi rodzice w 1986 roku wyemigrowali do Niemiec. Wyrzekli się, niestety też dla mnie, obywatelstwa polskiego aby nie być więcznie szantażowanym z powodu n.p zezwolenia na prace. Chętnie bym chciała je odzyskać,napisałam  też do urzędu we Wrocławiu i dostałam zamiast odpowiedzi tekst prawny i rade pójść do konsulatu następnego. Chiałabym n.p wiedzieć,czy będę traktowana jak zupełny cudoziemca czy zostanie wzięte po uwage że mam pochodzenie polskie i, co uważam za ważniejsze, mówę językiem ojczystym. Czy ktoś z Was coś wie na ten temat?

Dzięki z góry!   Hanna
« Last Edit: January 01, 1970, 01:00:00 AM by Guest »

kris

• Administrator
  • Newbie
    • View Profile
    • http://polish-citizenship.pl/
Re: Jakakolwiek szansa na odzyskanie obywatelstwa?
« Reply #1 on: February 07, 2011, 03:22:19 PM »
Witam
żeby odpowiedziec na Pani pytanie potrzebne są dodatkowe informacje:
- kiedy rodzice otrzymali obywatelstwo Niemiec?
- czy zwracali się do polskich władz (np. do polskiego konsulatu) o zgodę na nabycie niemieckiego obywatelstwa? jeśli tak to czy otrzymali taką zgodę?
- czy rodzice zrzekli się polskiego obywatelstwa po 21 grudnia 1998 r. i czy otrzymali na to zgodę Prezydenta RP?
- w którym roku się Pani urodziła?

Hanna

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: February 14, 2011, 02:54:59 PM »
ojejku, przepraszam że tak długo potrwało. Oczywiście dostarczę dalsze informacje:

- kiedy rodzice otrzymali obywatelstwo Niemiec?

Po roku 1985 (mieli status,jak mi sie wydaje, politycznych asylantów, na zewnącz). W roku 1995 już definitywnie je mieli (wiem, że ojciec miał paszport asylanta albo coś w tym stylu...iż się czeka z 10 lat az do uzyskania całkowitego obywatelstwa)

- czy zwracali się do polskich władz (np. do polskiego konsulatu) o zgodę na nabycie niemieckiego obywatelstwa? jeśli tak to czy otrzymali taką zgodę?

Tak, niestety się wyrzekli w konsulacie,nie było innej możliwości nabycie niemieckiego...

- czy rodzice zrzekli się polskiego obywatelstwa po 21 grudnia 1998 r. i czy otrzymali na to zgodę Prezydenta RP?

Nie, definitywnie przed 1998. Tak,dostali zgoda na to,czy od Prezydenta nie wiem, ale mieli pozwolenie.

- w którym roku się Pani urodziła?

W 1985.

NIe jestem z resztą pewna...czy możliwe,że taka procedura jaką zamierzam kosztuje 300 Euro? Jako student do masa kasy plus jeszcze może się nie powieść?

Dzięki za Waszą pomoc :-) pozdrawiam serdecznie  Hanna

kris

• Administrator
  • Newbie
    • View Profile
    • http://polish-citizenship.pl/
« Reply #3 on: February 18, 2011, 03:09:33 PM »
Na podstawie przedstawionych informacji mogę stwierdzić że:

Zgodnie z polskim prawem jest Pani obywatelką Niemiec i nie posiada Pani polskiego obywatelstwa. Żeby "odzyskać" polskie obywatelstwo ma Pani dwie możliwości:

- wystąpić do Prezydenta RP o nadanie polskiego obywatelstwa - z Pani życiorysem nie powinno z tym być raczej problemu, tym bardziej że zna pani polski język. Procedura trwa jednak długo, trudno ocenić ile w Pani przypadku - trzeba zadzwonić do kancelarii prezydenta RP

- dwa lata temu została uchwalona nowa ustawa o polskim obywatelstwie, która przewiduje możliwość przywrócenia polskiego obywatelstwa w przypadkach podobnych do Pani sytuacji (to druga możliwość odzyskania polskiego obywatelstwa); ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje, gdyż została zaskarżona w części przez Prezydenta RP i nie wiadomo kiedy zacznie obowiązywać; ta procedura będzie na pewno prostsza od procedury nadania obywatelstwa przez prezydenta ale nie wiadomo ile trzeba czekać na nowe przepisy.