Author Topic: Zakup nieruchomosci  (Read 14202 times)

argent

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Zakup nieruchomosci
« on: August 24, 2011, 03:54:12 PM »
Czy nie posiadajac polskiego obywatelstwa, moge dokonac zakupu nieruchomosci w Polsce? Czy potrzebne jest na to jakies urzedowe pozwolenie?
« Last Edit: January 01, 1970, 01:00:00 AM by Guest »

m.nowotynska

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Zakup nieruchomosci
« Reply #1 on: November 08, 2011, 11:15:47 AM »
Witam,
Aby nabyć nieruchomość w Polsce, cudzoziemiec nie będący obywatelem Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Konfederacji Szwajcarskiej, musi uzyskać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zezwolenia wymaga w szczególności nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze umowy: sprzedaży, zamiany, darowizny, zniesienia współwłasności, działu spadku, zbycia spadku.

Natomiast obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości w Polsce bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia.
Wyjątkiem od tej zasady jest nabycie nieruchomości rolnych i leśnych. Na nabycie takich nieruchomości, aż do 30 kwietnia 2016 r., obywatele państw Unii Europejskiej muszą uzyskać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
Jednakże, obywatele Unii Europejskiej mogą nabyć bez zezwolenia nieruchomości rolne i leśne w województwach:
dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim - po upływie 7 lat od dnia zawarcia umowy dzierżawy danej nieruchomości, jeżeli przez ten okres osobiście prowadzili na tej nieruchomości działalność rolniczą oraz legalnie zamieszkiwali na terytorium Polski,
lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim - po upływie 3 lat od dnia zawarcia umowy dzierżawy danej nieruchomości, jeżeli przez ten okres osobiście prowadzili na tej nieruchomości działalność rolniczą oraz legalne zamieszkiwali na terytorium Polski.
Powyższe zasady stosuje się również do obywateli Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Konfederacji Szwajcarskiej.

Pozdrawiam,
Małgorzata Nowotyńska
apl. radcowski
« Last Edit: January 01, 1970, 01:00:00 AM by Guest »